Wentylowanie mieszkań.

O wentylacji mamy szansę ażeby mówić oraz pisać w nieskończoność… W lokalach mieszkalnych mamy dwa fundamentalne typy wentylacji: tzw. przewietrzanie naturalną, tak więc przewietrzanie grawitacyjną jak oraz przewietrzanie mechaniczną wywiewno-nawiewną działającą poprzez urządzenia klimatyzacyjne oraz rekuperatory. Jednak po kolei…

Wentylacja grawitacyjna opiera się na usuwaniu zużytego powietrza z użyciem dodatkowych kanałów. Wentylacja tak będzie mimo to toczyć się w mieszkaniach tylko po spełnieniu określonych warunków.

Po pierwsze, temperatura pośrodku gmachu ma być wyższa niżby na zewnątrz. Po pozostałe, na zewnątrz winna panować lekko wietrzna pogoda. Po trzecie, stolarka okienna i drzwiowa należy zrobić lekko nieszczelna, ażeby czyste powietrze z zewnątrz mogło być nawiewane. Po czwarte zaś, kanały wentylacyjne w daszku winny być właściciwe zaprojektowane, ażeby wydmuchiwane powietrze nie mogło być wdmuchiwane poprzez wiatr z powrotem do pomieszczeń (podważałoby to sens wentylacji).

Tak samo jak z powyższego wynika, wentylacja grawitacyjna jest totalnie niepraktyczna oraz z tego również względu rzadko wykorzystywana w nowoczesnym budownictwie. Dziś góruje nad nią system klimatyzatorów oraz urządzeń stosowanych w systemach wentylacyjnych, jaki z zaskakującym rezultatem wentyluje pomieszczenia oraz zapewnia stały dostęp czystego oraz świeżego powietrza.

Wyobraźmy sobie wyłącznie taką sytuację, że w lecie zamierzamy z użyciem wentylacji grawitacyjnej wywietrzyć mieszkanie. Jeżeli na zewnątrz nie będzie wiatru, nie mamy najmniejszych szans! Dotąd, z zastosowaniem klimatyzatorów oraz rekuperatorów stanie się to całkowicie zwykłe, ponieważ sprzęty te umożliwiają stabilną w ciągu zamianę powietrza, odciętą od wpływu działania czynników atmosferycznych.

Porównując zatem przewietrzanie grawitacyjną i mechaniczną i pragnąc polecić jedynie jeden jej typ do wentylowania mieszkań, zdecydowanie trzeba polecić ten drugi.